Szanowni Państwo,
niezmiernie miło nam przekazać informację o akceptacji przez Radę Programową XVI OGÓLNOPOLSKIEGO ZJAZDU SOCJOLOGICZNEGO grupy tematycznej pt. „Ewaluacja i prognoza w społeczeństwie” (G22).
Grupa tematyczna dedykowana ewaluacji jest wspólnym sukcesem Kol. Prof. dra hab. Leszka Korporowicza (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie), Kol. Dr Iwony Sobieraj (Uniwersytet Opolski), Kol. Dra Arkadiusza Kołodzieja (Uniwersytet Szczeciński), Kol. Dra Krzysztofa Piróga (Uniwersytet Rzeszowski) oraz Kol. Dra Marcina Zarzeckiego (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie).
Międzynarodowy Rok Ewaluacji stworzył wiele okazji aby z większą uwagą i zaangażowaniem spojrzeć się na stan konceptualizacji, sposoby uprawiania, oraz wyzwania jakie stoją przed badaniami i studiami w dziedzinie ewaluacji. Grupa tematyczna ma być okazją do spojrzenia na dynamikę badań ewaluacyjnych jako na dynamikę procesów społecznych.
Tematyka grupy tematycznej koncentruje się wokół ewaluacji i prognozy w społeczeństwie starając się spojrzeć na prognozowanie jako działanie bazujące na istniejących lub tworzonych planowo ustaleniach, w tym ewaluacyjnych w kontekście trzech kryteriów:
1) wokół społecznej odpowiedzialności stosowanych badań społecznych. Jest to pytanie zarówno o wykluczenie, jak i partycypację, konsekwencje personalne i grupowe procesu badawczego. Jest to też problem respektowania różnorodności jego celów, otwarcia lub zamknięcia na rolę jego uczestników;
2) wokół wszystkiego co angażuje ewaluację i prognozę dla wszechstronnie rozumianego rozwoju społeczności i organizacji, który nie jest redukowany do parametrycznie opisywanego wzrostu. Postawione pytania dotyczą umiejętności widzenia nie tyle ilościowej, co jakościowej zmiany ewaluowanych i prognozowanych działań, potrzeb, ale i wartości, przyczyn, ale i celów, zagrożeń, ale i potencjałów jakie ujawnić może rozwojowo zorientowana ewaluacja i prognoza;
3) wokół ewaluacji i prognozy w społeczeństwie wiedzy, które jest bardziej złożone niż społeczeństwo informacyjne. Wymaga ono od procesu ewaluacyjnego i prognostycznego syntezy, świadomego i krytycznego wartościowania, a nie tylko gromadzenia i przetwarzana danych. Temat generuje pytania o kompetencje badawcze i społeczne badaczy, o zdolność do autorefleksji, która poddaje wartościowaniu sam proces badawczy.
Ewaluacja jak i prognoza widziana w perspektywie społeczeństwa, to coś więcej niż społeczny wymiar badań społecznych. Społeczeństwo ze względu na swoją organiczną, nieredukowalną i wspólnotową naturę przekracza potrzeby swoich partykularnych systemów, poszczególnych segmentów i instytucji. Grupa otwarta jest także na propozycje referatów dotyczących teoretycznych, metodologicznych i praktycznych problemów prognozowania zjawisk społecznych.
Serdecznie zapraszamy do nadsyłania propozycji referatów do dnia 31 marca 2016 r. zgodnie z zasadami zawartymi na stronie Polskiego Towarzystwa Socjologicznego:
http://www.pts.org.pl/aktualnosci/pl/1583/xvi-ogolnopolski-zjazd-socjologiczny
Z pozdrowieniami,
Organizatorzy Grupy Tematycznej