PANEL 8: Włączające i partycypacyjne podejścia do ewaluacji w kontekście konfliktu zbrojnego w Ukrainie: Wyzwania i Dylematy

Wyzwania związane z monitorowaniem i ewaluacją pomocy humanitarnej wynikają zarówno z kontekstu danej sytuacji kryzysowej, jak i z kwestii merytorycznych i metodologicznych, które mają wpływ na standardowe praktyki ewaluacyjne. Ponadto dynamika polityczna i instytucjonalna w sektorze pomocy humanitarnej znacznie zaostrza te trudności, prowadząc do szeregu dodatkowych komplikacji.

Kontekst kryzysów humanitarnych zazwyczaj nie jest postrzegany jako sprzyjający monitoringowi i ewaluacji. Wielu pracowników organizacji pomocowych uważa, że główny nacisk powinien być położony na ratowanie życia i łagodzenie cierpienia, a nie na działania drugorzędne, za jakie postrzegane są monitoring i ewaluacja. Praktyczne wyzwania wynikają również z chaotycznych warunków w terenie, w którym ludzie są częstokroć przesiedlani. Ponadto sytuacje kryzysowe często wiążą się z kwestiami bezpieczeństwa i ochrony, których zapewnienie powoduje trudności.

Podstawowe założenie, że pomoc humanitarna powinna być monitorowana i ewaluowana, jest akceptowane. Procesy ewaluacji można postrzegać jako te, podczas których ścierają się różne interesy. W tym ujęciu wiele podmiotów zaangażowanych w programy humanitarne – zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio – ma swoje własne interesy, które stara się realizować. Druga perspektywa przedstawia ewaluację jako spotkanie na przecięciu wiedzy i władzy. Z tego punktu widzenia uwaga skupia się na różnych interpretacjach i znaczeniach, jakie podmioty przypisują sobie, sobie nawzajem, sytuacji kryzysowej i danemu programowi humanitarnemu. Podejście to jest często powiązane z analizą dyskursu, która ma na celu odkrycie leżących u podstaw założeń i wartości nieodłącznie związanych z polityką i praktyką humanitarną. Wreszcie, ewaluacja może być postrzegana jako platforma do negocjowania różnych interesów. Perspektywa ta jest ściśle związana z podejściem partycypacyjnym. Ewaluacja partycypacyjna oferuje wszystkim zainteresowanym stronom możliwość zdefiniowania celów, procesów, wyników i wpływu na nich danego programu.

moderacja: dr Olha Krasovska, Ukraińskie Stowarzyszenie Ewaluacyjne

Paneliści: TBA

Related Posts

Realizacja epidot.pl