Webinarium: „Zaufanie i partycypacja w procesie ewaluacji”
24 marca 2022, godz. 18.00

Serdecznie zapraszamy na kolejne z cyklu „Czwartki z ewaluacją” webinarium poświęcone procesom ewaluacji w praktyce, wybranym zasadom prowadzenia badań ewaluacyjnych oraz formom partycypacji społecznej, jakimi są badania obywatelskie/citizen science.

Webinarium odbędzie się 24 marca 2022r. na platformie ZOOM o godz. 18.00

Webinarium poprowadzą dwie członkinie PTE:

Anna Kierzkowska-Tokarska

Aktywna w obszarze badań ewaluacyjnych, w tym upowszechniania ewaluacji interaktywnej oraz wrażliwej na kontekst społeczny i kulturowy. Członek Polskiego Towarzystwa Ewaluacyjnego od roku 2008.
Współpraca z Instytutem Sobieskiego, Centrum im. A. Smitha, Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), Narodową Agencją Wymiany Akademickiej (NAWA). Absolwentka Wydziału Germanistyki i Slawistyki Uniwersytetu w Tybindze/Niemcy, Studiów Podyplomowych „Administracja Publiczna” na Uniwersytecie w Speyer/Niemcy oraz Studiów Podyplomowych ”Ewaluacja projektów i programów, finansowanych przez UE” – Instytut Stosowanych Studiów Społecznych, Centrum Badań Polityki Naukowej i Szkolnictwa Wyższego, Uniwersytet Warszawski.

Iwona Sobieraj

Doktor, pracownik Katedry Nauk Socjologicznych i Pracy Socjalnej na Uniwersytecie Opolskim. Zainteresowania naukowe związane z  zagadnieniami teorii i praktyki ewaluacji, mniejszości narodowych i etnicznych, problemów wielokulturowości oraz przekazu międzypokoleniowego. Prowadziła szkolenia i tutoring z zakresu ewaluacji dla szkół, NGO oraz instytucji samorządowych. Autorka publikacji naukowych oraz programu wspomagającego ewaluację dla szkół.

Podczas spotkania:

  • Omówione zostaną efekty i wnioski wynikające z panelu przeprowadzonego podczas ostatniego Międzynarodowego Kongresu Ewaluacyjnego PTE w obszarze ZAUFANIA. (zaufanie odnośnie celów realizowanych polityk publicznych oraz roli zaufania w relacjach między instytucjami a obywatelami);
  • Podjęta zostanie próba zdefiniowania ogólnej zasady w badaniach ewaluacyjnych, jaką jest zaufanie (rola zaufania w różnych kontekstach badawczych, w tym prowadzonych we wrażliwych kontekstach kulturowych i społecznych, jak konflikty i wojny) oraz odpowiedzi na pytanie Jak wdrażać w praktyce zasadę Zaufania w badaniach ewaluacyjnych w zgodzie z wytycznymi wybranych organizacji międzynarodowych?;
  • Rozważaniom poddane zostanie miejsce citizen science w procesie tworzenia wiedzy na przykładzie ewaluacji ex-ante projektu citizen science realizowanego na Uniwersytecie Opolskim (czy zastosowanie metody angażowania grup interesariuszy/wolontariuszy w proces tworzenia wiedzy, może przyczynić się do zmiany dynamiki zaufania do badań naukowych, ich wyników oraz do samych badaczy?);

Ostatnia część webinarium będzie poświęcona wspólnej dyskusji na temat tego Jak zasada zaufania oraz proces partycypacji społecznej wpisują się w strategię Polskiego Towarzystwa Ewaluacyjnego i jakie wyzwania pojawiają się przed naszym środowiskiem badawczym?

Udział w nim jest bezpłatny ale wymagana jest rejestracja

Realizacja epidot.pl