Jakub Wróblewski – Wiceprezes Zarządu PTE
V Międzyregionalna Konferencja Ewaluacyjna odbyła się 28 i 29 czerwca br. w Toruniu. Dwudniowe wydarzenie zorganizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego podobnie jak w poprzednich latach było okazja do spotkania praktyków ewaluacji i osób dla których ewaluacja jest ważna.
Tegoroczna konferencja odbyła się pod hasłem „Perspektywy i wyzwania nowoczesnej ewaluacji funduszy europejskich”. Biorąc pod uwagę specyfikę czasu w jakim jesteśmy nie można było wyobrazić sobie lepszej osi przewodniej obrad. 2022 rok to czas, gdy nadzieja związana z wygaszeniem pandemii została przysłonięta tragedią wojny w Ukrainie i początkiem kryzysu gospodarczego. Obecny rok to także czas podsumowania działań realizowanych w trakcie perspektywy 2014-2020 i wdrażania projektów w ramach nowego okresu programowania.
Wszystkie te okoliczności tworzą niemający precedensu kontekst społeczny i gospodarczy, w którym sposób wydatkowania środków przeznaczonych na wspieranie innowacyjności, przedsiębiorczości, edukacji i rozwoju społecznego może zdecydować o codziennym życiu milionów Polek i Polaków.
Na te wyzwania musi odpowiadać administracja publiczna, biznes, świat nauki, całe społeczeństwo. To czas wyzwań, ale też czas próby dla ewaluacji, która winna wspierać decydentów w podejmowaniu decyzji w złożonym i dynamicznie zmieniającym się otoczeniu, w którym kategoria „niewyobrażalnego” przestała istnieć.
Podczas dwóch dni konferencji uczestnicy mieli okazję wysłuchać 17 wystąpień, w których jakie najważniejsze wyzwania stoją przed ewaluacją w tym czasie.
Konferencję otworzył Wicemarszałek Województwa Kujawsko- Pomorskiego pan Zbigniew Ostrowski. W pierwszym otwierającym bloku głos zabrały także: Agnieszka Kapciak, Zastępca Dyrektora Departamentu Strategii w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej i Monika Bartosiewicz-Niziołek, Prezeska Polskiego Towarzystwa Ewaluacyjnego, która podkreśliła, że ewaluacja musi odpowiadać na wyzwania współczesności, formułować trafne wnioski oraz użyteczne rekomendacje.
Pierwszego dnia reprezentantki Polskiego Towarzystwa Ewaluacyjnego występowały jeszcze dwukrotnie. Pani Monika Bartosiewicz-Niziołek podczas prelekcji: „Ewaluacja przyszłości – czy potrzebujemy nowych kryteriów ewaluacyjnych?” i pani Beata Ciężka z wystąpieniem: „Ewaluacja dla zapewniania jakości Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji – systemowe rozwiązania projakościowe oparte o procesy ewaluacyjne”.
Drugi dzień obrad to dwa panele: „Ewaluacje dla monitoringu” i „Perspektywy i wyzwania ewaluacji”. Podczas pierwszego panelu wysłuchaliśmy opinii pana Michała Korczyńskiego z Pracowni Badań i Doradztwa Re-Source, dr Korneliusza Pylaka z Politechniki Lubelskiej, oraz Naczelnika Wydziału Naboru i Wdrażania Projektów EFS w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Marka Śliwińskiego.
W drugim panelu wzięli udział: Prezes Idea Instytut Sp. z o. o., Stanisław Bienias, Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ewaluacyjnego Jakub Wróblewski oraz Naczelnik Wydziału Ewaluacji w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Piotr Strzęboszewski. Prelegenci dyskutowali na temat perspektyw i wyzwań ewaluacji m.in. w kontekście inflacji, profesjonalizacji zawodu ewaluatora i koordynacji procesów ewaluacyjnych.